Od června do října budou moci Brňané na Zelném trhu ochutnat rozmanitost produktů jižní Moravy
Poznejte a ochutnejte rozmanitost jižní Moravy, tak se jmenuje akce, které umožní návštěvníkům brněnského Zelného trhu během letošního léta a podzimu několikrát shlédnout a ochutnat rozmanité zemědělské a zahradnické produkty jižní Moravy. V praktických dílnách se také naučí, jak sezónní úrodu správně zpracovat. První akce proběhne od 20. do 22. června na Zelném trhu v Brně.
Gastronomické dědictví v ulicích: výstavy, degustace a dílny
Ochutnávkové výstavy sezónních a místních potravin z jižní Moravy se budou konat ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Lednici v rámci projektu „SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo". Exhibice nabídnou ochutnávky, prezentace studentů z univerzity a kuchařské workshopy.
V závislosti na úrodě a klimatických podmínkách je naplánováno 5 výstav od června do října 2019, které budou trvat vždy od čtvrtka do soboty v prostoru před Tržnicí Brno na Zelném trhu. V říjnovém termínu výstavu doplní školní farmářský trh - brněnským a mimobrněnským školám bude nabídnut vlastní stánek, na kterém budou nabízet to, co si vypěstují na školní zahradě či upečou v hodinách vaření. Vstup na všechny akce je zdarma.
První výstava proběhne od 20. do 22. června. Součástí bude také semínková burza, na které budou mít návštěvníci možnost výměny semen na tradiční i netradiční druhy zeleniny a bylin. Výstavu doprovodí praktické dílny pro děti a veřejnost v prostorách Tržnice Brno, které ukáží a naučí techniky tradičního lokálního vaření, přípravy jídla a konzervace potravin. Na sobotní pozdní odpoledne je plánován tzv. Chef’s table: vybraný šéfkuchař připraví tříchodové menu z vystavovaných surovin a pozve veřejnost k “jednomu stolu”.
Díky svým klimatickým a půdním podmínkám má jižní Morava ideální možnosti produkovat širokou škálu zemědělských produktů. Různé druhy a odrůdy ovoce a zeleniny se stále pěstují v soukromých zahradách za našimi domy. Většina zemědělské půdy však produkuje úzkou škálu komoditních plodin.
„Snahou pilotních aktivit v projektu Slow Food Central Europe je ukázat veřejnosti v Brně, že jižní Morava může být bohatým zdrojem rozmanitých zemědělských produktů, které skvěle chutnají a mají důležité místo v našich kuchyních“, říká Tom Václavík, předseda spolku Slow Food Brno, jež je partnerem v projektu.
„Pilotní aktivity ukáží, jak důležité je podporovat místní zemědělce a jejich tradiční dovednosti. Chceme pozvednout povědomí a zvýšit hrdost na gastronomické dědictví jihomoravského regionu mezi žáky škol, učiteli a širokou veřejností. Praktické a zábavné dílny ukáží, jak snadné je zpracovávat čerstvé ovoce a zeleninu pro další upotřebení v kuchyni. Díky online databázi receptů a místních producentů kvalitních surovin umožníme kuchařům v zařízeních veřejného stravování připravovat lahodné pokrmy z místních surovin“, doplňuje Monika Hlávková, projektová manažerka Centrály cestovního ruchu Jižní Morava.
Projekt EU “SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo” je financován z programu EU Interreg Central Europe, který podporuje spolupráci mezi regiony střední Evropy, a trvá po 3 roky – od 1. června 2017 do 31. května 2020. Smylsem projektu je zahrnout veřejné a soukromé aktéry v pěti městech střední Evropy (Benátky, Dubrovník, Brno, Krakov a Kecskemét), tak aby byla vytvořena a sdílená společná metodologie pro identifikaci zdrojů nehmotného kulturního dědictví souvisejícího s jídlem a návrh modelu, který by byl schopen chránit a zvyšovat tradiční potraviny a jejich produkci.
KONEC
Kontakty :
- Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava: Pavel Růžička, pavel.ruzicka@taktiq.com, 775 700 103
- Slow Food Brno: Tom Václavík, tom@slowfoodbrno.cz, 776 760 700
- Slow Food International Press Office : internationalpress@slowfood.it, +39 0172 419 645
Twitter: @SlowFoodPress
Další informace:
Slow Food je globální hnutí a organizace, jejíž vizí je svět zpřístupňující všem lidem konzumaci takového jídla, které je zdravé pro ně, pro ty, kteří jej pěstují, i pro planetu. Slow Food zahrnuje milion aktivistů, kuchařů, odborníků, mladých lidí, zemědělců, rybářů a akademiků z více než 160 zemí.
Projekt SlowFood-CE je financován EU programem Interreg Central Europe.
Výhradní odpovědnost za obsah této publikace nese organizace Slow Food, EU nenese odpovědnost za jakékoli použití informací, které obsahuje.